تصور کنید آینده ی نه چندان دور (40-30) سال بعد را ، با توجه به رشد بسیار سریع علم و تکنولوژی می توان گفت اکثر فیلم های هالیودی که قدرت تخیل ما را به حرکت در می آوردند جزء قسمتی از زندگی طبیعی مان خواهند بود.

 50-40 سال قبل را تجسم کنید. در طی این چند سال دنیا چه تغییراتی بر خود دیده است ؟

اشیا و یا چیزهایی که 50 سال پیش در تخیل انسانها بوده امروزه  جزء جدا ناپذیر زندگی ما شده است. مثلا چند لحظه می توانید زندگی بدون اینترنت یا موبایل و یا ... تجسم کنید؟

با نگاهی به گذشته ی نه چندان دور می توان چند سال آینده را نیز تا حدودی پیش بینی کرد. آینده ای که ارتباطات و ماشین ها حرف اول تمامی زندگی مردم را خواهند زد.

  اندکی به تخیلات واقعی آینده فکر کنیم :

 - دیگر در خانه های تان فقط کامپیوترتان به اینترنت وصل نخواهد بود بلکه کل خانه تان به این شبکه متصل می باشد ،  بله کل خانه ، سیستم برق خانه ، سیستم حرارتی خانه ، یخچال ، تلویزیون و تمامی رباط های که در نبود تان کارهای شما را انجام میدهند.

خانه ای که میتواند از طریق یک ایمیل و یا اس.ام.اس غذایی را گرم کند ، ماده غذایی دیگر را در یخچال بگذارد.

یک یخچال هوشمند می تواند به وسیله سن سور های خود به پایان رسیدن تاریخ انقضاء مواد غذایی را حس کند و یا به طور آنلاین مواد غذایی سفارش دهد. اگر یادتان رفته چراغ ها ، سیستم حرارتی و یا گاز خانه را ببندید فقط میتوانید با یک اس.ام.اس همه ی این کار ها را انجام بدهید.

 خانه ی هوشمند

به طور خلاصه صاحبان خانه میتوانند تنها با اشاره چند دکمه هر کاری که خواستند انجام دهند

 - تحصیل در مدارس و دانشگاه ها و برگزاری امتحانات در منزلتان

 

 - جنگی را بین دو کشور را تصور کنید که ماشین ها و رباط های بسیار دقیق جای سربازان را پر میکنند و دستورات خود را از مرکز کنترل دریافت می کنند، آدم را به یاد فیلم های ترمیناتور می اندازد.

 

 - در علم پزشکی ، جراحی نیازی نیست برای رفتن به پزشک و یا جراحی به شهر ها و یا کشور های دیگر سفر کرد ، بلکه پزشک توسط ماشین ها و رباط ها از راه دور معالجه ی خود را انجام میدهند.

 رباط های جراح

 و هزاران مثال دیگر که از ساده ترین تا سخت ترین و پیچیده ترین کارهایمان را در بر میگیرد.

شاید فکر کردن به این موضوع ها بیشتر شبیه رویا پردازی می ماند اما واقعیتی است که عصر فناوری و ارتباطات به ما و نسل های بعد ما میدهد.

واقعیتی که از بُعدی شیرین و جذاب و از بُعد دیگر وحشتناک می باشد .