اموزش نحوه پارتیشن بندی هاردیسک یا همون fdisk

اموزش نحوه پارتیشن بندی هاردیسک یا همون fdisk

 

 

برای شروع کار بهتره بدونین که پارتیشن چیه؟

 

Partitionاز کلمه part گرفته شده که به عنای قسمت یا بخشه.اگر در ویندوز xp یا هر ویندوز دیگه ایی وارد m y computer بشین حتما لیست درایوها رو دیده اید که معمولا شامل چهار درایوf. E. d. c میشود در اینصورت هارد دیسک شما چهار پارتیشن دارد یا چهار درایو.

 

پارتیشن بندی یک هارد دیسک جدید

 

برای شروع کار ابتدا از دیسکت بوت یا از یک سی دی bootable برای راه اندازی سیستمتون استفاده کنین. ار از سی دی استفاده میکنید باید در داخل بایوس ترتیب بوت شدن روی مادر بوردهای قدیمی به صورت cd-rom \c\a  قرار بدین و در مادر بردهای جدید تر first boot را cd وsecound boot را هارد دیسک وthree boot را فلاپی قرار بدین . وقتی که با سی دی دستگاه را بوت کنین دو تا گزینه براتون میاد:

1- boot from hard disk

2- boot from cd rom

 

بر روی قسمت دو اینتر کنین و در قسمت بعدش حالتی رو انتخاب کنین با این عنوان:

Start computer with cd-rom support

وقتی که اینتر بزنید بعد از چند لحظه به حالت ‍‍‌:a میرسید در ا ین قسمت تایپ کنید fdisk و اینتر را بزنید سپس یک متن براتون ظاهر می شود که در اخرش یه سوال نوشته با دو تا گزینه y\n)) بدین صورت :

Do you wish to enable large disk support y\n)   ....‌‍‍)(؟

 

که خلاصه این متن اینه که شما باچه فرمتی پارتیشن بندی یکنید اگر n بزنید یا fat16 و اگر y را بزنین با fat32 پارتیشن بندی میشود.

 

نکته: اگر میخواهید از dos استفاده کنین حتما باید از fat16 استفاده کنین مشکل fat16 اینه که هاردهایی با ظرفیت بیشتر از 8.4 گیگابایت رو پشتیبانی نمیکنه ولی اگر از fat32 استفاده کنین میتونین هاردهایی تا سقف 60 گیگابایت رو هم پشتیبانی میکنه.

 

وقتی که از این صفحه عبور کردید با منوی اصلی برنامه fdisk مواجه میشین که چهار قسمته به این صورت:

1- creat dos partition or logical dos drive

2- set active partition

3- delete partition or logical dos drive

4- disply partition information

 

 ابتدا 1 بزنید تا به صفحه بعد بروید باز هم سه تا گزینه یش رو خواهید داشت برای ساخت پارتیشن اصلی  دوباره 1 را انتخاب کنید تا پارتیشن اصلی ساخته شود پس از چند لحظه از شما سوالی میشود که ایا میخواهید تمام گنجایش هارد دیسک به یک پارتیشن داده شود که البته no   را انتخاب میکنیم تا بتونیم هارد خود را به چند قسمت تقسیم کنین. در قسمت بعد حجم پارتیشن اول که همون c است رو به دلخواه وارد کنید( با توجه به تعداد درایوهایی که میخواهید بسازید و همچنین حجم کل هارد دیسک ) وقتی که پارتیشن اول ساخته شد esc بزنید تا به صفحه اول بروید دوباره 1 رو انتخاب کنین و اینتر بزنید در قسمت بعد این دفعه 2 را انتخاب و اینتر کنین که نوشته creat extended dos partition  تا پارتیشن اکستندد(پارتیشن افزوده) ساخته شود در این مرحله با عدم تغییر حجم اینتر کنین تا بقیه فضای هارد به عنوان اکستندد شناخته شود حال برای ادامه کار esc بزنید در اینجا باید پارتیشن اکستندد را به چند پارتیشن تقسیم کنین (به نسبت نیازتون) هر مقدار رو که این قسمت نوشته :

{}….(%)enter logical drive size in mbyte percent of disk space  وارد کنید به عنوان درایوهای بعدی شما شناخته خواهد شد .

 

یه مثال میزنم: شما مثلا یه هارد 40 گیگ دارین به درایو C  حدود 10 میلیون حجم بدین بعد 30 میلیونش میمونه برای اکستندد شما میتونین این 30 میلیون رو به 3 تا 10 میلیون تقسیم کنین یا اینکه به تعداد بیشتر به این صورت.

وقتی که پارتیشن های اکستندد را ساختین با زدن esc به پنجره اصلی بروید این بار در منوی اصلی  گزینه 2 را انتخاب کنید  و اینتر بزنید تا به بخش فعال کردن پارتیشن اصلی بروید در این قسمت 1 را زده و اینتر تا پارتیشن c فعال گشته و سیستم از روش بوت یا اجرا بشه باز هم esc بزنید تا به صفحه اصلی بروید . توسط گزینه 3 میتونین پارتیشن های ایجاد شده را حذف کنید . تسط گزینه 4 میتونین اطلاعات کل پارتیشن ها رو ببینین. در اینجا کار برنامه fdisk به پایان میرسه esc کنید تا از برنامه خارج شوید و توسط 3 دگمه ctrl+alt+delet یا دگمه restart روی کیس کامپیوتر را بوت کنید.

 

/ 0 نظر / 9 بازدید