اموزش ویندوزxp

اموزش نصب ویندوز

 

برای نصب ویندوز xp دو شیوه وجود دارد. در حالت اول ممکن است شما در سیستمتان نسخه دیگر ویندوز را نصب کرده باشید در این حالت با قرار دادن سیدی ویندوزxp میتوانید شروع به نصب این برنامه بکنید. در حالت دوم که ما در اینجا به توضیح جامع ان میپردازیم یا در سیستم ویندوز نصب نشده است یا دچار مشکل شده و قابل اجرا نیست یا اینکه شما میخواهید خودتان کنترل کامل برروی فرایند نصب اعمال کنید.

 

در این وضعیت شما باید ابتدا سیستم را از طریق CD-ROM راه اندازی کنید. بسته به نوع سیستمتان باید درایو راه انداز خود را از هارد به CD-ROM تغییر دهید.

در MOTHER BOARD های جدید گزینه ای بنام BOOT وجود دارد که میتوانید ان را انتخاب کنید سپس با فلش های جهت دار بر روی گزینه اول رفته و کلید ENTER  را فشار دهید. از لیست نمایان شده CD-ROM را انتخاب کنید. برخی از این mother board ها در این قسمت نام cd-rom شما را نشان میدهد . مثلاً اگر شما از مدل ASUS استفاده میکنید این نام را مشاهده خواهید کرد در صورتیکه گزینه های پایینی نامcd-rom شما انتخاب شده است میتوانید با استفاده از کلیدهای +"یا- صحفه کلید ترتیب قرارگیری انها را تغییر دهید . توجه داشته باشید که برای نصب ویندوز حتماً باید cd-rom در اولین گزینه باشد.

 

در سیستم های قدیمی تر BOOT سیستم اصولاً در حالت a\c قرار دارد که باید به cd-rom تغییر کند پس از اعمال این تغییرات کلید f10 را فشار داده و با انتخاب گزینه Y تغییرات اعمال شده را ذخیره کنید. سیستم را مجدداً restare کنید و پس از نمایان شدن press any key کلید را فشار دهید تا سیستم از طریق سی دی BOOT شود.   برنامه شروع به کپی فایلهای مورد نیاز خود می کند.    

سپس با پنجره ای مواجه با سه گزینه مواجه خواهید شد که با فشردن کلید enter ویندوز شروع به نصب می کند.

فشردن کلید R در سیستم باعث مرمت سازی اطلاعات ویندوز قبلی شما میشود این گزینه در مواردی استفاده میشود که شما از قبل بر روی سیستم خود وینوز XP نصب کرده باشید ولی با بروز مشکلاتی نمی توانید به درستی از ان استفاده کنید و این قسمت سعی در کپی و بازسازی فایلهای مورد نیاز کرده و سیستم را مجدداً در وضعیت اجرایی و عملیاتی قرار میدهد. فشردن کلید f3 نیز امکان خروج از مراحل نصب را فراهم میکند.

برای ادامه نصب کلید ENTER را فشار دهید. پنجره ای نمایان میشود که شرح توضیحات موافقت نامه استفاده از این سیستم عامل است. با انتخاب کلید F8 از این صفحه عبور کنید.

 

برنامه setup شروع به بررسی سیستم شما کرده تا نسخه های قبلی سیستم عامل ویندوز را در سیستم تشخیص دهد. پس از بررسی سیستم پنجره ای نمایان میشود ودرایو شما را لیست میکند شما د راین قسمت میتوانید مسیری که برای نصب ویندوز مورد استفاده گیرد را تعیین کنید.

 

در حالتی که سیستم از قبل فاقد هیچ نوع سیستم عاملی بوده و هارد ان نیز پارتیشن بندی نشده است فضای هارد مذکور بصورت unpartitioned و بر حسب گیگابایت نشان داده شده. شما میتوانید برای نصب ویندوز این فضا را تقسیم کنید. تقسیم فضا در این مرحله همانند فرمان fdisk صورت میگیرد.

 

برای این منظور کلید c در صفحه کلید را انتخاب کرده و سپس در پنجره بعدی فضای مورد نظر خود را وارد کنید.

پس از تایید مجدداً به صفحه unpartitoned ارجاع داده میشوید. مجدداً بر روی فضای unpartitionedرفته و کلیدc را انتخاب کنید . در این مرحله اگر مایل بودید درایوهای دیگری ایجاد کنید فضای مورد نیاز را وارد کنید و درغیر این صورت کلید enter را فشار دهید تا کل فضای باقی مانده به درایو دوم اختصاص داده شود

 

اگر از قبل سیستم شما پارتیشن بندی شده یا اگر سیستم عامل از قبل بر روی ان نصب می باشد شما میتوانید درایو مورد نظر خود را جهت نصب ویندوز انتخاب کنید. همانطور که در بالا عنوان شد اگر شما سیستم خود را از قبل پارتیشن بندی کرده باشید در این پنجره نام انها را مشاهده خواهید کرد . حال ممکن است شما بخواهید قبل از پیاده سازی و نصب ویندوز xp تغییری در تعداد و یا حجم پارتیشن های خود ایجاد کنید.برای این کار باید بر روی نام درایو مورد نظر رفته و کلید d را در صفحه کلید انتخاب کنید در پنجره بعدی و برای تایید حذف کلیدenter را فشار دهید. پس از انتخاب این گزینه مجدداً د رصفحه با فضایی تحت عنوان unpartitioned مواجه خواهید شد که باید مطابق ان را به درایو خاص تخصیص دهید د ربرخی مواردپس از تخصیص فضا و پارتیشن بندی فضایی اندک بصورت unpartitioned باقی میماند از ان صرف نظر کنید.

 

برای شروع نصب بر روی نام درایو مورد نیاز رفته و کلید enter را فشار دهید در صورتیکه در این مرحله قصد اتمام فرایند نصب را دارید و می خواهید از این برنامه خارج شوید کلید f3 را انتخاب کنید . پس از این مرحله با صفحه ای مواجه خواهید شد که چهار گزینه مختلف format در ان قابل انتخاب است . گزینه اول و سوم در این صفحه هر دو به حالت قالب بندی ntfs اشاره دارد. انتخاب گزینه اول فرمت هارد را در وضعیت QUICK و به سرعت انجام میدهد ولی حالت سوم مدت زمان بیشتری به خود اختصاص میدهد( اگر شما ا زقبل درایو خود را فرمت نکرده اید و یا اگر پارتیشن بندی خود را تغییر داده اید باید از حالت سوم استفاه کنید.)

 

به همین ترتیب گزینه دوم و چهارم مربوط به قالب بندی FAT است .

با توجه به توضیحات فرمت خود را انتخاب کرده و ENTER را فشار دهید . برای صرفنظر کردن از مرحله نصب میتوانید کلید ESC را فشار دهید. پس ا زاین مرحله پنجره ای نمایان شده و سیستم شما پس از مدتی RESTSRT میشود.

 

پس از راه اندازی سیستم شما نباید کلیدی را د رهنگام نمایان شدن PRESS ANY KEY  فشار دهید و باید مراحل نصب ا زطریق هارد انجام شود) بهتر است د راین مرحله وارد BIOS سیستم خود شده و ان را به حالت اول بازگردانید)

 

از این قسمت فرایند اصلی نصب ویندوز اغاز میشود .REGIONAL LANGUAGE OPTIONبه طور معمول مدت زمان بالای 50 دقیقه جهت نصب به شما نشان داده میشود.

 

پس از اتمام مراحل collecting information. Dynamic update. Preparing installation  به مرحله installing windows میرسیم.

 

پنجره ای که د راین قسمت دیده  میشود مربوط به تنظیمات regional and language optionمیباشد. د راین قسمت با انتخاب گزینه customizeو details کشور و زبان خود را انتخاب کنید . البته پس از انجام نصب و از طریقcontrol panelنیز میتوان این تغییرات را اعمال کرد.

 

د رپنجره personalize your softwer نام خود رادر قسمت ,name کلمه ای دلخواه به عنوان نام سازمان یا موسسه در قسمت organaize وارد کنید . در قسمت بعد شما باید سریالی برای نصب ویندوز xp مورد استفاده قرار میگیرد را وارد کنید.

 

پس از بررسی رمز وارد شده ا زطرف شما و در صورت صحیح بودن ان پنجره  computer name and administrator password را مشاهده خواهید کرد.

 

شما باید در قسمت Computer name یک نام دلخواه برای سیستم خود وارد کنید.

د رقسمت administrator passwordرمز عبور که کاربر مدیر سیستم برای ورود ان نیاز دارد را وارد کنید . ودر قسمت coneirm نیز مجدداً این کلمه را وارد کنید . در صورت تمایل میتوانید ایت دو قسمت را خالی رها کنید.

 

در صفحه data and time setting میتوانیدموقعیت جغرافیایی راانتخاب کنید. از منوی time zone گزینه تهران را انتخاب کنید.

 

مرحله بعد مربوط به تنظیمات  کارت شبکه است. بر روی دکمه next این قسمت کلیک کنید تا از این مرحله عبور کنید.

تا اینجا مراحل اصلی نصب ویندوز به پایان رسیده. بسته به نوع درایور کارت گرافیک و اندازه بزرگنمایی مانیتورتان ممکن است با پیغامی مواجه شوید در هر حال دکمه ok  را در ان انتخاب کنید  به پنجره ابی رنگ welcome to Microsoft windows وارد خواهید شد برای ادامه مراحل نصب دکمه next کلیک کنید.

گزینه no,not at this time را در پنجره ready to registerانتخاب کنید و سپس دکمه next را د ران صفحه کلیک کنید.

همانطور که مشاهده میکنید د رپنجره this computer who will use شما میتوانید نام پنج کاربری که از سیستم استفاده میکنند را وارد کنید. البته وارد کردن تمامی این فیلد ها ضروری نیست و شما میتوانید د رقسمت your name تنها نام خود  را وارد کرده و بقیه انها را خالی رها کنید. سپس دکمه next را انتخاب کنید. د رمرحله اخر برای ورود به ویندوز دکمه finish را در پنجره thank you انتخاب کنید

.

نکته مهم:

 

(حتماً قبل از اتصال به اینترنت یک نسخه جدید از انتی ویروس ها را بر روی سیستم خود نصب کنید و پس از اتصال به اینترنت و د رفواصل کوتاه مدت ان را بروز رسانی کنید.)

  

 

 

/ 0 نظر / 9 بازدید