تفاوت اینترنت ووب؟

تفاوت اینترنت ووب؟

 

چه تفاوتی میان اینترنت و وب جهان گستر وجود دارد؟ چه مواقعی ازURL از www استفاده کنیم؟ بسیاری از مردم مفاهیم اینترنت و وب جهان گستر   

 wide web)(world را یکسان یا به جای هم به کار میبرند اینجا توضیح میدهم که چرا این کار اشتباه است.

 

خب اینترنت یک دالان تو در تو است از تلفن ها خطوط کابلی ماهواره ها سیم های شبکه و کامپیوترهای به هم پیوسته که در سر تاسر جهان پراکنده شده اند. وب به نامی گفته میشود که به هر چیز در اینترنت تعلق گرفته است ما میتوانیم با استفاده از uniform resource locator  یاURL  به ان چیز دسترسی داشته باشیم این روش ادرس دهی مثل  www .pop .com) ) در دهه 60 اینترنت را تبدیل به شاهراه اطلاعاتی کرد. به خصوص اینکه باعث حذف اعلان ها و فرمان هایی شد که سابقا کاربران مجبور بودند تا برای رسیدن به اطلاعات تایپ کنند. بخش اعظمی از محتویاتی که شما از طریق URL بدست می اورید فایلهایی هستند که با یک کد خاص موسوم به  language hyper text makup یا به اختصار html نوشته شده اند.

 

ما فایلهای html را به عنوان صفحات وب میشناسیم حالتهای زیادی پیش می اید که به جای وب از اینترنت استفاده کنیم مثل وقتی که از یک ایمیل میفرستیم. یک mp3 را به وسیله یک برنامه انتقال مستقیم (peer- to- peer) مشابه limewire دریافت میکنیم یا یک پیام فوری را توسط برنامه ای مانند  icqارسال میکنیم. و نیز برخی از ادرسهای وب که با www شروع نمیشوند. به خاطر هوشمندی که در مرورگرها و اغلب وب سرورها قرار داده شده است معمولا نیازی به وارد کردن www قبل از یک ادرس وب وجود ندارد.

 

وقتی که URL را وارد میکنید مرورگر یک درخواست به یک سرور برای پیدا کردن سایت میفرستد سرور اغلب سایت را حتی بدون پیشوند به عنوان مثال(google.com) تشخیص میدهد اما اگر نتوانست خود مرورگر پیشوند را اضافه میکند و دوباره ان را ارائه میکند یا به امید پیدا کردن یک مورد منطبق ان را از سرورهای بزرگتر طلب   ping  میکند حتی اگر شما www وارد نکرده باشید هنگام برقراری ارتباط در مرورگر شما نمایش داده میشود اما باید کمی مراقب باشید به هر حال بعضی سرورها کمی غیر عادی هسند و توانایی تصحیح URL ها را ندارند بنابراین اگر www را ننوشته باشید ممکن است سایتتان را پیدا نکنید.

 

یان یاکوبس از کنسرسیوم وب جهان گستر واقع در MIT میگوید‌‌‌ ‌در جهان ایده ال URL ها نه دیده میشوند و نه شنیده. در حال حاضر کاربران سایتها را به وسیله موتورهای جستجویی چون google پیدا میکنند و برای رسیدن به هر چیزی روی لینکها کلیک میکنند. کنسرسیوم در جستجوی راهبردها ی جهانی برای تغییر معماری وب است تا گردش در ان را اسانتر کند به خصوص برای افراد ی که دچار نوع معلولیت جسمی نیز هستند.

/ 0 نظر / 16 بازدید