دیسک نوری

اولین نوع از دیسک های نوری برای ذخیره اطلاعات دیجیتال و رسانه ای توسعه یافته برای ذخیره موسیقی دیجیتال دارای ابعاد استاندارد به قطر mm120 و ضخامت mm1.2  ساخته شده از polycarbonate plastic با روکش نازکی از super purity aluminius با غشاء محافظت کننده ای از جنس لاک. Cdهای استاندارد mm120 دارای ظرفیت برابر minute-74 موسیقی و یا 650mb اطلاعات هستند این نوع دیسک اولین بار در سال 1970 توسط شرکت Philips به عنوان دیسک نوری برای ذخیره موسیقی معرفی شد cd  دارای دو استاندارد برای ذخیره اطلاعات به صورت red book برای audio cd و استاندارد subchannel هایی که متناظر با بیت های هر دیسک است استفاده میشود . channel های موجود cd عبارتند از p o r s t u v w  و متناظر با ان بیت های 0 1 2 3 4 5 6 7  قرار دارند که در ارزیابی  از یک  سی دی هد r\w را هدایت میکند تا به ان اطلاعات مورد نظر در دیسک دسترسی پیدا کند علاوه بر ان track های موجود در audio cd ها باعث  میشود برای انتخاب هر track یک موسیقی هد r\w به صورت دستیابی مستقیم و بدون طی کردن کل دیسک به ان track دست پیدا کند.

 

Dvd

 

 Dvdاز کلمات digital versatile disc گرفته شده است. رسانه است با قطر cm12 و ضخامت mm1.2 ساخته شده از polycarbonate plastic  با روکش نازک و صیقلی از جنس aluminium. با استفاده از رسانه dvd میتوان اطلاعات بالغ برgbyte 4.7 رابر روی یک لایه دیسک ذخیره نمود اطلاعات فوق تقریبا هفت برابر داده هایی است که میتوان بر روی یک cd-r و یا  cd_rw  دیسک هایی با قابلیت نوشتن چندین مرتبه ذخیره نمود . درایور dvd نظیر رایتر امکان استفاده از دیسک هایی با قابلیت نوشتن یک مرتبه و دیسک هایی با قابلیت نوشتن چندین مرتبه رافراهم میسازد. تکنولوژی dvd با کاهش طول موج از mm780 به mm650 ظرفیت ذخیره سازی را افزایش میدهد یکی از قابلیت های جالب درایورهای dvd توانایی ان در حمایت از انواع متفاوتی از رسانه های ذخیره سازی نظیر: cd-r  cd- rom  cd-rw  است دیسک های dvd به دو گروه عمده +وـ تقسیم میشوند.

 

Dvd-ROM

عمر مفید ان یکصد سال براورد میشود.

به منظور خواندن و نوشتن اطلاعات بر روی این نوع dvd میباست از درایورهای dvd-r\ram استفاده گردد. از این نوع dvd میتوان صرفا به منظور خواندن استفاده گردد فیلم هایی که خریداری و یا اجاره میشوند بر روی این رسانه ذخیره میگردند .

 

Hd dvd

نسل جدیدی از dvd ها هستند که اطلاعات بیشتری از یک dvd معمولی را ذخیره میکنند این نوع دیسک در تاریخ 2003 توسط سه شرکت sony ,nec,Toshiba,  معرفی گردید و warners bors مورد حمایت قرار گرفته است. تکنولوژی به کار رفته ان استفاده از اشعه لیزر ابی رنگ است دارای ظرفیت gb15 هستند و دارای دو لایه ظرفیتی برابر gb30 دارند.

 

Blu-rey disk

این نوع دیسک متعلق به نسل جدیدی از دیسکهای نوری یا اپتیک است این دیسک توسط شرکت sony, apple, hp, dell  مورد حمایت قرار گرفت د رهر لایه از این نوع دیسک اطلاعات یا فیلم قابل ذخیره هستند در این نوع دیسک یک لایه از نوع bd  میتوان 23,25 یا27gb  اطلاعات یا 4ساعت ویدیو و صدا با کیفیت بالا را ذخیره کرد

 

Holographic versatile disk  دیسکهای تمام رنگی

تمام نگاری یعنی ایجاد یک تصویر کامل و سه بعدی ا ز شی سه بعدی این کار بوسیله پرتوهای لیزر انجام میشود پرتوها پس از برخورد با مانع و منحرف شدن جایی با هم تداخل میکنند. اخیرا یک شرکت ژاپنی با نام اپتور موفق به استفاده از این فناوری در تولید سی دی ها ودی وی دی های ذخیره اطلاعات شده است این شرکت پیشرو درتکنیک شده است.

 

/ 0 نظر / 9 بازدید