یونیکس

یونیکس

 

برای درک عمومیت و محبوبیت لینوکس باید به 30 سال به عقب برگردیم

 

تصور کنید که رایانه ها به بزرگی خانه ها  یا حتی استادیوم ها هستند زمانی که اندازه رایانه ها به خودی خود مشکلات فراوانی را پدید می اورد معضل دیگری وجود داشت که مشکل را حادتر میکرد: هر رایانه سیستم عامل متفاوتی داشت و نرم افزارها تنها برای براورده کردن یک هدف خاص ایجاد می شدند برنامه هایی که به یک رایانه داده می شد روی سیستم دیگر اجرا نمی شد و این امر برای کاربران و مدیران سیستم مشکل افرین بود. جهان از نظر فن اوری انقدرپیشرفته نبود تا رایانه های کوچکتر بسازد بنابراین باید برای یک دهه دیگر ان اندازه ها را تحمل می کرد سال 1969 یک گروه از برنامه نویسان در ازمایشگاه های bell Labs)) به فکر پیدا کردن راه حلی برای این مشکل افتادند تا بتوانند سازگاری نرم افزارها را سرو سامان بدهند.

 

 

انها سیتم عاملی ایجاد کردند که:

1.ساده و جذاب بود

2.با زبان برنامه نویسی c نوشته شده بود(به جای اسمبلی)

3.قادر به بازیابی کدها بود.

 

توسعه دهندگان نام این پروژه را unix نهادند.

 

یونیکس در ابتدا فقط بر روی محیط های بزرگ مانند mainframe و minicomputer پیدا می شد. توجه داشته باشید که رایانه ای شخصی در رده microcomputer ها هستند. شما می بایست در یک دانشگاه یا دولت و یا یک سازمان بزرگ اقتصادی کار می کردید تا بتوانید یونیکس را ببینید. اما رایانه های کوچکتر در حال توسعه بودند و تا پایان دهه 80تعداد زیادی ا زمردم ا ز رایانه های خانگی استفاده می کردند. د ران زمان نسخه های مختلفی از یونیکس برای pc به وجود امده بود اما هیچ یک واقعاً رایگان نبود.

 

لینوس و لینوکس:

 

لینوس توروالدز مرد جوانی که در رشته علوم ریانه دانشگاه هلسینکی تحصیل میکرد به این فکر افتاد که ایجاد نسخه ای رایگان و دانشگاهی از یونیکس ایده بسیار خوبی خواهد بود و شروع به کد نویسی کرد. هدف لینوس توسعه یک سیستم عامل کاملاً رایگان و سازگار با یونیکس اصل بود.دو سال بعد از پیام لینوس 12000 کاربر لینوکس وجود داشت امروزه تمام نقش افرینان بزرگ د ر زمینه بازار سخت افزار و نرم افزار تیم توسعه گران لینوکس دارند.

 

/ 3 نظر / 11 بازدید
علی

سلام الناز خانم. پيروز باشي[گل]

بهاره

hala ke hojome paeez baharo az inja ronde hala ke dagheye dardi risheye mano sozonde hala ke shakasteam man shekaste tarin faribam nemikham ba hejrate noor eshghe t[ماچ]ariki nasibam...

زهره

عاشقتم النازی گرون شدی رفت [تایید]