اموزش محافظت از سیستم Dr. Watson

محافظت از سیستم Dr. Watson

 

 

امروز میخواهم درباره یکی دیگر از ابزارهای مهم و مفید و مخفی ویندوز xp صحبت کنم. خیلی از کاربران هستند  که نام این برنامه را زیاد شنیده اند اما توجهی به ان نکردند نام این برنامه Dr. Watson است که شرکت Microsoft ان را در ویندوز قرار داده است این برنامه در ویندوزxp نسبت به نسخه های قدیمی تر خود پیشرفت بسیار زیادی کرده است بسیار کاملتر و کارامدتر شده است. اما کار این برنامه چیست؟

 

شما به وسیله این برنامه به راحتی ریشه مشکلات بسیار جدی را که در سیستم ها اغلب باعث قفل کردن سیستم ها وباعث قفل کردن دستگاه ها میشود ردیابی کنید و بعد برای رفع ان مشکل اقدام کنید.

هنگامی که شما برنامه Dr. Watson را اجرا میکنید این برنامه در پس زمینه قرار میگیرد و منتظر به وجود امدن یک مشکل در سیستم شما میماند تا جزئیات ان را ثبت کند(ایکن این برنامه در نوار وظیفه قرار میگیرد) بسیاری از افراد فکر میکنند که به این برنامه درویندوز نیاز نخواهند داشت چون این ویندوز نسبت به ویندوزهای قبلی خود بسیار پایدارتر و مستحکم تر است و خب همه این موضوع را قبول دارند اما با تمام این پایداری باز هم امکان دارد ناگهان مشکل جدی برای ویندوز نیز پیش بیاید پس بهتر است همیشه به فکر باشید تا بعداً پشیمان نشوید.

 

این برنامه تمامی اطلاعات وابسته به سیستم را درست قبل از اینکه خطا و مشکل اتفاق بیفتد ضبط میکند به عبارت دیگر اگر سیستمتان از حرکت ایستاد و یا یک خطای سیستمی جدی را به شما نشان داد میتوانید کامپیوتر خود را restart کرده و بعد به سراغ فایلLog که برنامه dr. Watson درست قبل از وقوع مشکل می سازد بروید.

 

این فایل شامل جزئیات کامل مشکل میباشد در اینجا اگر کمی اطلاعات حرفه ای راجع به سیستم و کدهای سیستمی داشته باشید میتوانید به راحتی مشکل را ریشه یابی و حل کنید. در غیر اینصورت اگر مشکل خیلی جدی باشد شما حتماً نیاز به یک متخصص خواهید داشت  که با نشان دادن فایلLog به ان متخصص او به راحتی (در اکثرمواقع!) مشکل را برای شما حل میکند. اما همواره یادتان باشد که هیچ برنامه ای نمیتواند بهترین باشد برنامه dr. Watson اگر چه در بسیاری از موارد به خوبی از عهده وظیفه خودش بر می اید اما گاها نیز ممکن است اگر مشکل سیستم خیلی جدی باشد و باعث قفل شدن کل سیستم شما گردد نتواند ریشه مشکل را ثبت کند و در گزارشش قید کند. اما نگران نباشید چون این اتفاق ممکن است یک در هزار رخ دهد و اصلا جای نگرانی نیست . نکته جالب توجه دیگر این برنامه این است که شما با ارسال فایل log ان برای شرکت Microsoft میتوانید از راهنمایی های متخصصان این شرکت نیز برای رفع مشکل خودتان استفاده کنید . فایل Log برنامه dr.watson اغلب خطاها را تشریح کرده و روش درست و منطقی را برای اصلاح و تعمیر به شما پیشنهاد میشود. به نظر من متخصصان خود شرکت Microsoft میتوانند بهترین انتخاب برای شما باشند چون کاملا رایگان اند!

برای ارتباط با متخصصین فقط کافیست که به قسمت پشتیبانی تکنیکی سایت Microsoft مراجعه کنید و فایل log را برای انها ارسال کنید. و مطمئن باشید که بدن جواب نخواهید ماند.

 

اما نحوه کار با این برنامه:

این برنامه به صورت پیش فرض از دید کاربران پنهان است و ان را در پوشه tool بیابید برای اجرای ان ابتدا از طریق منوی start وارد برنامه run شده و عبارت  dr. Watson را تایپ کنید و سپس enter بزنید تا برنامه اجرا شود.

در قسمت log file path شما میتوانید مسیر ذخیره فایل log برنامه راتعیین کنید

در قسمت crash dump مسیر فایل ذخیره موقت برنامه را تعیین کنید

در قسمت wave fileفایل صدا تعیین کنید که به شما هشدار دهد

در قسمت number of instruction شما میتوانید تعداد راهنمایی هایی را که برنامه در فایل log به شما اموزش میدهد را تعیین کنید.

 

در قسمت number of errors to save شما میتوانید نوع ذخیره فایل dump را در هنگام crash سیستم تعیین کنید. Full یعنی ذخیره بصورت کامل. Mini تا حد امکان خلاصه و مختصر. Nt4 compatible full ینی فایل کامل سازگار با سیستم های nt4

 

د رقسمت option جزئیات تکنیکی فایل log خود را افزایش یا کاهش دهید. به ترتیب زیر:

 

Dump symbol table : نمایش و ذخیره فایل dump به فایل logموجود.

Dump all thread contexts: نمایش و ذخیره فایلdump با تمام متون و داده های رشته ای

Append to existing log file: اضفه کردن تمام موارد فایل dump به فایل log موجود

Visual notification :ضبط و ثبت اخطارهای دیداری

Sound notification  : ضبط و ثبت اخطارهای صوتی

 

Creat crash dump file: ساخت یک فایل dump د رمواقع crash برای بازبینی های بعدی

در قسمت application errorsخطاهایی که به تازگی در کار باسیستم برای کاربر اتفاق افتاده نمایش داده میشود با انتخاب هر کدام و قشردن دکمه view میتوانید ان را مشاهده کنید

 

در صورتی که از سیستمی با سرعت بالا استفاده میکنید توصیه میکنم تمام موارد options را انتخاب کنید و crash dump type را در حالت full قرار دهید تا فایل log شما با تمام جزئیات ساخته شود.

 

 

/ 0 نظر / 9 بازدید