تبدیل هارد

آموزش کامپیوتر و نرم افزار

تبدیل هارد های قدیمی داخلی به هارد های خارجی ( external ) و مدرن

 

هدف من از این آموزش معرفی روش هایی برای تبدیل هارد های قدیمیتان به هارد هایی به روز و قابل استفاده برای تمامی کامپیوتر ها می باشد . خیلی از ما ها دارای هارد های قدیمی مثلا با ظرفیت های 40 گیگابایت هستیم و هنگامی که می خواهیم سیستم کامپیوتر خودمون را ارتقائ بدیم ٬ یا این هارد را با قیمتی بسیار ارزان می فروشیم و یا آنها را بدون استفاده در گوشه ای نگه می داریم . به نظر خود من داشتن هاردی قابل حمل (portable hard ) به عنوان یک حافظه جانبی با ظرفیت 40 و یا حتی 80 گیگا بایت که قابلیت وصل شدن از طریق usb را دارد خیلی بهتر از فروختن آن با قیمتی بسیار ارزان و مشکلاتی که در ادامه در زمینه اطلاعات داخل هاردتان به وجود می آید از قبیل انتقال اطلاعات و .....

اولین روش : انتخاب قاب یا نگه دارنده هارد های خارجی - enclosure

پیش از توضیح این روش به تصویر زیر توجه کنید که به راحتی یک هارد داخلی 80 گیگی شرکت MAXTOR که از نوع IDE می باشد در داخل قاب نگه دارنده هارد خارجی قرار گرفته است .

 

با توجه به عکس فقط کافیست شما قاب مخصوص هارد های خارجی که دقیقا برای همین کار طراحی شده اند را تهیه کنید و هارد خودتون را در داخل آن ها قرار دهید . در واقع این قاب ها نقش یک مبدل را بازی می کنند و هارد های قدیمی داخلی (internal ) شما را به هارد های خارجی ( external ) که قابلیت وصل شدن از طریق از طریق USB را دارند را فراهم می کند . قیمت این مبدل ها از 10000 هزار تومان تا 100000 هزار تومان می باشد که به نظر قیمت 10 تا 20 هزار تومان برای این قاب ها بسیار مناسب می باشد . فقط نکته ای که بسیار حائز اهمیت می باشد این است که در هنگام انتخاب قاب باید به این نکته توجه کنید که برخی از این قاب ها مخصوص هارد های ساتا SATA برخی دیگر مخصوص هارد های IDE می باشد . در ضمن این نوع قاب ها در ابعاد کوچک ( مطابق تصویر زیر ) برای هارد های 2.5 اینچی نیز وجود دارد یعنی هاردهایی که برای لپ تاپ می باشد را می توانید در این نوع قاب ها نیز قرار دهید . در ضمن من خیلی گشتم تا بتونم سایتی را پیدا کنم که این نوع قاب ها را با قیمت مناسبی به فروش گذاشته باشه که به نظر خودم سایت newegg.com در این زمینه خیلی عالی می باشد .

 

روش دوم : استفاده از مبدل جدید شرکت Thermaltake :

 

فکر کنم شکل بالا تمامی مطلب و نحوه عملکرد این مبدل را بیان می کند . شما به راحتی می توانید هارد های 2.5 و 3.5 اینچی خودتون را در داخل این مبدل قرار دهید و از طریق USB هارد خودتون رو به کامپیوتر متصل کنید . قیمت این مبدل در حدود 30 هزار تومان می باشد و از سرعت بسیار بالایی در انتقال اطلاعات برخوردار می باشد ولی این مبدل به نظر من یک نقطه ضعف بسیار بزرگ دارد و آن اینکه فقط هارد های SATA را پشتیبانی می کند و هارد های IDE را پشتیبانی نمی کند .

 

/ 0 نظر / 11 بازدید