از چه فرمتی استفاده کنیم؟

از چه فرمتی استفاده کنیم؟ بهترین فرمت ذخیره سازی کدام است؟

 

 Bmpیاbitmap  :  یکی از فرمت های استاندارد صفحات جهانی وب می باشد که از اول کلمات graphical internet format گرفته شده و تلفظ ان به صورت گیف می باشد.

 Jpjیا   : gpeg این فرمت نیز ازفرمتهای  استاندارد صفحات وب می باشد که هنگام ذخیره سازی از کیفیت تصاویر می کاهد و از group join phptographic expertsگرفته شده است و تلفظ ان جی پگ می باشد.

 

Pdf :  این فرمت مربوط به به برنامه اکروبات محصول شرکت adob بوده و از کلمات adob acrobat page description format گرفته شده است و تلفظ ان پی دی اف می باشد.

 

Png   : این فرمت یکی از بهترین فرمت های موجود برای انتشار تصاویر در صفحات وب است در این فرمت فشرده سازی بدون کاهش داده ها است مشکل بزرگ این فرمت اینست که بعضی از مرورگرهای قدیمی قادر به خواندن این فرمت نیستند این اصطلاح از اول کلمات portable network graphic گرفته شده است و تلفظ ان پینگ است.

 Tifیا  tiff:  این فرمت برای ارسال تصاویر جهت چاپ میباشد و اکثر برنامه های گرافیکی قادر به باز کردن این فرمت می باشند. و حجم بالایی دارد و تلفظ ان تیف میباشد.

 

 

قالب بندی

اندازه فایل

وضعیت تراکم

عمق بیت

tif

4.6mb

بدون کاهش داده

32بیت

pdf

3.9mb

بدون کاهش داده

32 بیت

png

2.7 mb

بدون کاهش داده

32 بیت

gif

850mb

بدون کاهش داده

48 بیت

bmp

6.1mb

بدون کاهش داده

8 بیت

jpeg

269mb

 

32 بیت

 

 

 

 

 

 

 

اشنایی با فرمت صدا:

 

تا قبل از ورود کامپیوتر به عرصه صدا چیزی به اسم فرمت صوتی وجود نداشت صداها اگرچه ب کیفیت های متفاوت به روش واحدی ذخیره می شدند ولی با ورود کامپیوتر فایل های صوتی نیز فرمت و قالب های مختلفی پیدا کردند. تعدادی از فرمت های مهم صوتی به شرح زیر است:

Mid. Wav. Mo3. ra. Wma

 

Wav:  این فرمت معروفترین و پر استفاده ترین فرمت صوتی در کامپیوترهاست و فرمت استاندارد ویندوز محسوب میشود به همین دلیل اکثر صداهای موجود در ویندوز با فرمت wav مشاهده می شوند. و کاربرد بیشتری دارد و میشود این فایل را به حالتهای مختلفی ذخیره کرد.

 

Mp3:  این فرمت محبوب ترین فرمت برای فایل های موزیک محسوب میشود . در واقع mp3 موفق ترین فرمت از خانواده mpeg می باشد. Mpeg فرمتی بود برای فشرده سازی صا و تصویر توسط گروهی از محققین ایجاد شد . این گروه که با نام motion picture expert group فعالیت میکردند پس از اختراع این فرمت نام خود را بران نهادند فرمت های دیگری از این خانواده هم ارائه شد از ان جمله:  mpa. Mp1. mp2. mp3 از این میان mp3 بیش از بقیه کارایی داشت و بیشتر مورد استقبال قرار گرفت. و دلیل موفقیت ان که در این فرمت فایل های صوتی بسیار فشرده و کم حجم می شوند. (حدود 12 ساعت موسیقی روی هرسی دی ) .

 

Cdda: این فرمت در واقع ربطی به فایل های صوتی ندارد ولی از انجا که در کامپیوتر استفاده زیادی دارد cdda در واقع فرمت cdهای صوتی یا audio cd هاست که توسط ضبط ها قابل اجراست و به دلیل حجم بالایی که اشغال می کند استقبال از ان کاهش یافته است.

 

Mod: یکی از فرمت های قدیمی کتمپیوتر است که در زمان سیستم عامل داس محبوبیت داشت این فرمت تا چهار کانال صوتی را پشتیبانی میکند . بیشتر برای پخش موزیک بی کلام مناسب است تا صداهای دیگر.

 

Mid: این فرمت هم قدیمی است ولی وجود گذشت زمان کهنه نشده و کاربر خود را حفظ کرده است به معنای رابط دیجیتال ابزارهای موسیقی . کاربرد اصلی این فرمت در موسیقی است و حاوی نت های موسیقی.  اطلاعات مربوط به هر ساز. پرده ها . وقفه ها و همه اطلاعات تخصصی موسیقی میباشد.

 

Aiff: این فرمت استاندارد کامپیوترهای امیگا است امیگا تا قبل از فراگیر شدن pc حرف اول را در زمینه صدا و تصویر میزد تا سالها پس از pc فایل صوتی امیگا کاربرد داشت ولی در حال حاظر به علت ورشکسته شدن کمپانی commodore این فرمت توسعه نیافته و کارائی خود را از دست داده است.

 

Voc:  این فرمت به کمپانی creative و کارت های صوتی sound blaster اختصاص دارد با ورود فرمت wav کمکم از گزدونه خارج شد و اکنون کاربرد چندانی ندارد.

 

Wma:  یکی از جدیترین رقیبان mp3 محسوب میشود. این فرمت حتی از بعضی جهات بر mp3 برتری دارد . و این فرمت حجم بسیار کمی دارد و کیفیت ان قابل قبول است .

 

Ra:  فرمتreal audio نیز یکی از فرمت های صداست این فایل کم حجم و با کیفیت است بلکه خاصیت streaming موجود در فایلهای real است. این خاصیت باعث میشود تا فایل صوتی از طریق اینترنت پخش شوند ولی کپی نشوند.

 

/ 0 نظر / 9 بازدید